Triki - Mieszkanie dla Młodych

W tym wpisie chcemy traktować na temat programu dopłat Mieszkanie dla Młodych. Ustawa jest w wielu miejscach nieprecyzyjna w związku z czym jest problem z jej odpowiednią interpretacją. Dlatego właśnie chcemy zająć się tymi wątpliwościami, które mogą się pojawiać w tym zakresie.

Przy standardowym wniosku kredytowym, który obowiązuje w banku trzeba również uzupełnić wniosek o udzielenie dopłaty. Na tej podstawie pracownik banku rejestruje wniosek w systemie informatycznym BGK. To nadrzędna instytucja, która odpowiada za podział środków. Wnioski składne do banków mogą dotyczyć tej samej nieruchomości a warunki wypłaty i termin musza być takie same. Wnioskowanie w kilku bankach musi być racjonalne, ponieważ nie ma możliwość równoległej rejestracji wniosków. Tutaj trzeba sprawdzić jaką politykę mają banki. Najlepsza opcja to taka, że aplikacja jest rejestrowania po wydaniu decyzji kredytowej.

Mieszkanie dla Młodych - powierzchnia użytkowa

Powierzchnia użytkowa to jeden z kluczowych parametrów. Wyznacza on wysokość dopłaty a także odpowiada na to czy dla danej nieruchomości w ogóle dopłata może być udzielana. Dzięki wiedzy w tym zakresie łatwiej będzie uniknąć problemów związanych z uzyskaniem dopłaty. Powierzchnia użytkowa to wyłącznie pomieszczenia znajdujące się w bryle budynku, nie zalicza się do nich tarasów, balkonów, piwnic, suszarni, pralni czy strychów.

Kredyt na zakup i kredyt na wykończenie, garaż lub miejsce postojowe

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym wymagać posiadania środków na wykończenie. Mieszkania na rynku wtórnym mogą wymagać remontu. Jeśli jednak chodzi o program MDM nie przewiduje on dodatkowych prac. Dlatego można tutaj szukać innych rozwiązań. Najczęściej wybiera się po prostu drugi kredyt hipoteczny, który będzie na tej samej nieruchomości zabezpieczony. Nie wszystkie banki jednak maja dla nas taką opcję.

Wkład własny

Dofinansowanie w ramach programu ma być traktowane jako wkład własny, taka rekomendacja pochodzi od KNF.W zależności od wysokości dopłaty będzie trzeba ją ewentualnie uzupełnić o własne środki, by spełnić warunki wkłądu własnego. Trzeba pamiętać, że przykładowo 10 procent dla singli nie zawsze będzie miało taką wartość. Najczęściej dofinansowanie będzie około 8% ceny transakcyjnej.

Zbyt wysoka cena nieruchomości

Trzeba także pamiętać, że w przypadku programu MDM ograniczenie dotyczy również ceny metra kwadratowego mieszkania. Można ten problem ominąć, jeśli część kosztów przeniesie się na garaż czy miejsce postojowe. Wtedy jednak będą dodatkowe koszty związane z wyższym podatkiem VAT przy miejscu postojowym niż przy mieszkaniu.

Okres kredytowania

Pamiętajmy, że okres kredytowania przy MDM musi być przynajmniej na 15 lat. Część osób chce wcześniej spłacać kredyt, ale w przypadku pierwszych pięciu lat będzie to ograniczone, dlatego czasami dobrą opcją będzie ewentualne aneksowanie umowy powypłacie kredytu. Podobnie będziemy musieli także sprawdzać jak wygląda możliwość wpłaty środków z MDM, jak wiadomo budżet jest tutaj ograniczony i trzeba sprawdzić czy deweloper zgadza się na wypłatę w określonym terminie.

O serwisie

Serwis poświęcony jest zagadnieniom kredytów i lokat, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki kredytów hipotecznych.

Zapraszamy do lektury!

Kontakt

kontakt@kredytlubieto.pl

Galeria