Rozsądne zakupy na raty

Czasami w sklepach pojawiają się atrakcyjne oferty zakupu na raty, na przykład raty 0%. Potem się okazuje, że takie oferty wcale nie były atrakcyjne, a czasami nawet wychodzą one gorzej niż zwykłe raty. Zwłaszcza jeśli planuje się zakup czegoś droższego i nie można tego kupić bez rat, trzeba się dokładnie przyjrzeć wszystkim kruczkom prawnym, jakie mogą pojawiać się w umowach ratalnych podnoszących koszt całego przedsięwzięcia.

Ukrywanie kosztów

Każda firma chce zarobić i te, które oferują nam raty 0%, bardzo często robią to poprzez ukrywanie różnych kosztów. Kiedy słyszymy o ratach 0%, wyobrażamy sobie najczęściej, że za produkt warty 1000 złotych zapłacimy dokładnie 1000 złotych, ale po rozbiciu na raty. W rzeczywistości bardzo często okazuje się, że albo łączna suma spłaty jest wyższa, albo na samym początku pojawiają się różne opłaty, jakie trzeba uiścić, by otrzymać raty 0%. W ten sposób rośnie całkowity koszt naszego zakupu ratalnego i 0% oprocentowania wcale nie jest darmowym systemem ratalnym.

Ile będzie rat?

Produkty typu raty 0% bardzo często oferowane są nam w postaci jednej propozycji, którą oczywiście da się zmodyfikować, ale każda taka modyfikacja okazuje się być rozwiązaniem płatnym. Często jest tak, że umowy na 0% trwają bardzo długo i chociaż moglibyśmy spłacić zadłużenie w pół roku, jeśli nie dopłacimy do zmiany warunków, będziemy raty spłacać przez 3 lata lub nawet dłużej.

Formalności

Raty 0% to często też droga przez mękę, jeśli chodzi o sposób uzyskiwania tego produktu finansowego. Nie wystarczy przyjść do sklepu i powiedzieć, że się chce kupić daną rzecz. Nie wystarczy też dowód osobisty. Zazwyczaj będą stawiane nam bardzo wygórowane żądania obejmujące chociażby pokazanie naszej umowy o pracę czy potwierdzonego wyciągu z konta. Różne instytucje domagają się różnych dokumentów i zazwyczaj jest to lista rozrastająca się, a nie kurcząca. Dlatego warto się zastanowić, czy w ogóle jest sens tracić dwa dni na kompletowanie takich dokumentów tym bardziej, że nie wszystkie dostaniemy za darmo.

Ceny

Raty 0% mogą być naprawdę dobrym sposobem na kupienie towaru, na który nas nie stać od razu, ale trzeba się zainteresować, czy naprawdę zakup tej rzeczy jest dla nas dobrym interesem. Bardzo często okazuje się bowiem, że na raty można rozłożyć cenę, która nie jest specjalnie dla nas korzystna i w innych sklepach taniej byłoby kupić produkt za zwykłą pożyczkę gotówkową w banku. Takie okazje naprawdę często są najeżone masą haczyków i trzeba dokładnie sprawdzać sensowność skorzystania z nich.

O serwisie

Serwis poświęcony jest zagadnieniom kredytów i lokat, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki kredytów hipotecznych.

Zapraszamy do lektury!

Kontakt

kontakt@kredytlubieto.pl

Galeria