Pożyczka i kredyt – czym się różnią? Cz. I

Powiemy, jaka będzie różnica między pożyczką a kredytem gotówkowym. Warto wiedzieć także jakie formalności będą przy obu tych formach. Jeśli chodzi o kredyt taki wniosek będzie można złożyć wyłącznie w banku. Jednak nie każdy może go łatwo dostać. Należy spełniać określone wymogi a także warunki, które mogą być w bankach różne. Jest to związane z występującymi regulacjami prawnymi.

Kredyt podlega nie tylko ustawienie o kredycie konsumenckim, ale będzie także związany z prawem bankowym, ponieważ jest jasno określone, że kredyt to czynność bankowa, tak więc wyłącznie banki mogą go udzielać. Pożyczkę z kolei nabyć można praktycznie wszędzie a więc w bankach, Skokach, firmach pożyczkowych czy nawet u osoby fizycznej. Jedyny warunek to chęć pożyczenia. Oczywiście osoba, która chce pożyczyć musi także mieć w swojej dyspozycji odpowiednią ilość środków, by je nam przekazać.

Kredyt i pożyczka – formalności?

Jeśli środki finansowe pożyczamy od znajomego czy kogoś z rodziny nie musi to być odpowiednio udokumentowane na piśmie. Kredytowanie w banku oczywiście będzie już związane z podpisaniem stosownego dokumentu. Oczywiście decyduje o tym Prawo bankowe, gdzie mamy informację o tym, że każda umowa kredytowa musi być zawarta na piśmie. Powinny znajdować się tam następujące informacje, od których będzie również zależeć ważność takiej umowy:

  • strony umowy,
  • kwota kredytu,
  • waluta kredytu,
  • termin i zasady spłaty,
  • koszty kredytu,
  • cel, na jaki pożyczamy pieniądze.

Jeśli weźmiemy pod uwagę to, jakie są procedury powiązane z wzięciem pożyczki to sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeśli kwota będzie niższa niż 500 złotych to cały ten proces może przebiegać bez pisemnej umowy, wystarczy tylko wszystko ustnie ustalić. Wyższe kwoty będą już obligować do tego, by przygotowywać umowę na piśmie, ale zasady nie będą już tak rygorystyczne jak to się dzieje przy kredytach. Ustalenie i spisanie jasnych reguł będzie dobrym zabezpieczeniem na przyszłość, by w razie nieoczekiwanego zwrotu akcji dało się rozstrzygnąć, która ze stron ma tutaj rację. w niektórych sytuacjach po prostu umowa będzie ważnym dodatkiem, ponieważ dzięki niej nie będzie takich sytuacji, w których coś będzie niejasne i pojawiać się będą konflikty pomiędzy stronami.

O serwisie

Serwis poświęcony jest zagadnieniom kredytów i lokat, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki kredytów hipotecznych.

Zapraszamy do lektury!

Kontakt

kontakt@kredytlubieto.pl

Galeria