Pożyczka a kredyt – czym się różnią? Cz. II

Jeśli wnioskujemy o kredyt musimy się spodziewać, że pojawi się pytanie konsultanta o powód zapożyczenia. Celów finansowania będzie sporo, może to być zakup jakiegoś przedmiotu, remont mieszkania czy wycieczka do egzotycznych krajów, nowe auto albo spłata pozostałych kredytów. Jednak gdy cel nie będzie jasno określony albo będzie tych celów zbyt wiele to może się okazać, że kredyt będzie nam odmówiony. Firma pożyczkowa czy SKOK nie będzie pytać o to jaki mamy powód pożyczki. To takie instytucje, które nie stawiają na tyle formalności co bank.

Kredyt – dodatkowe opłaty

Sięgnięcie po kredyt bankowy będzie się wiązać z pokrywaniem opłat. Pamiętajmy, żę pojawią się odsetki od udzielonej kwoty pożyczki, będzie trzeba także pokrywać koszty prowizji za udzielanie finansowania i także coraz częściej koszty ubezpieczenia. Zdarza się, że dodatkowe koszty są prawie takie jak kredyt jaki chcemy zaciągać.

Pożyczka gotówkowa

Jeśli klient nie będzie spełniał wymogów kredytowych w takiej sytuacji najczęściej bank będzie chciał zaproponować pożyczkę ratalną. Kolejną opcją będzie pożyczka bez podpisywania umowy, bez określonego celu, konkretnej wysokości oraz terminu spłaty. Chodzi tutaj o coś takiego jak kredyt odnawialny, który mimo występowania w nazwie słowa kredyt będzie więc tak naprawdę zwykłą pożyczką. terminy takie są więc mylne.

Pożyczka – jakie koszty

Pożyczki rządzą się swoimi prawami. Koszty takiej pożyczki będzie ustalać osoba, która pożycza. Mogą być zerowe, ale mogą być takżę znacznie wyższe niż te koszty w banku. Najczęściej wyższe koszty pojawiają się w firmach pożyczkowych, które chcą na udzielaniu finansowego wsparcia jak najwięcej zarabiać. Jeśli pożyczmy środki od bliskiej osoby koszty mogą być zerowe.

Kredyt – definicja

Kredyt to pojęcie, które będzie węższe niż pojęcie pożyczki. Określa on zobowiązanie zaciągane w banku na konkretnych zasadach, które są ustalone przez udzielającą instytucję. Niezbędna będzie tutaj umowa pisemna, którą podpisze zarówno kredytodawca jak i kredytobiorca. Bez względu na to jaki produkt ostatecznie wybieramy zawsze trzeba czytac dokładnie to co będziemy podpisywać zwracając uwagę na konkretne warunki jakie będą nam narzucone. Pomocne mogą być także specjalne porównywarki finansowe, które znajdziemy w sieci.

O serwisie

Serwis poświęcony jest zagadnieniom kredytów i lokat, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki kredytów hipotecznych.

Zapraszamy do lektury!

Kontakt

kontakt@kredytlubieto.pl

Galeria