Czy inwestycja w akcje pracownicze jest opłacalna?

Dziś chcemy powiedzieć coś więcej o programach akcji pracowniczych. Pojawiały się już jakiś czas temu pytania o takie programy. W końcu udało się zebrać trochę informacji na ten temat. Okazuje się, że to ciekawa opcja w kierunku inwestycyjnym. Ten wpis nie odpowie pewnie na wszystkie wątpliwości, ale może nieco przybliżyć sytuację podstawowych programów akcyjnych.

Czym są programy akcji pracowniczych

To twór, w ramach którego stajemy się posiadaczem akcji firmy, w której będziemy pracować. Najczęściej kupuje się takie akcje w ramach regulaminu programu, ale czasami pojawiają się także propozycje darmowych akcji w ramach podziękowania za wykonywanie pracy w firmie. Jest to zazwyczaj dodatkowa gratyfikacja. Programy takie prowadzone są zazwyczaj przez bardzo dużę firmy i korporacje, w celu zachęcania pracowników do wybrania danej firmy i jeszcze efektywniejszej pracy.

Powiemy o typowych akcjach pracowniczych jakie obecnie są proponowane:

1. Program Opcji Na Akcje

W takiej opcji firma daje możliwość wykupienia opcji na jej akcje. W momencie rozpoczęcia programu ustalona będzie cena wykonania opcji, czyli cena, po której za jakiś czas fizycznie można kupić akcje. Może to być kontrakt zawierany z góry na określony czas. Po upływie tego czasu mamy dwie możliwości. Można wykonać naszą opcję i kupić fizyczne akcje po cenie znanej z góry, albo opcji nie wykonywać i poprosić o zwrot naszych pieniędzy jakie zainwestowaliśmy. Odzyskamy je powiększane dodatkowo o odsetki za okres jaki minął. Takie akcje bardzo często są realizowane na terenie UK.

2. Akcje Jako Część Rocznego Bonusu

Niektóre z firm decydują się na wypłacenie części rocznego bonusu w formie akcji. Akcje takie teoretycznie będą się znajdować pod naszym nazwiskiem, ale ich sprzedaż może być ograniczona, najczęściej dopiero po pewnym okresie czasu będzie można je sprzedawać. Zazwyczaj im wyższe mamy stanowisko w firmie tym więcej akcji dostaniemy i dłużej będzie trzeba je trzymać. Zaletą będzie to, że akcje są fizyczne a więc otrzymamy również dywidendę oczywiście jeśli taka będzie wypłacana.

3. Regularne, Comiesięczne Zakupy Akcji Za Potrącenia Pensji Brutto

Popularny sposób w UK będzie wspierany również przez rząd. Co miesiąc będzie okazja do tego, by kupować akcje firmy za pewną kwotę swojej pensji. Taki sposób realizacji całej transakcji może być wykorzystywany właśnie do optymalizacji podatkowej, z tego powodu jak wiadomo będzie trzeba przez pewien określony czas mieć akcje w swojej dyspozycji. Tutaj również posiadamy akcje fizycznie, dlatego będzie prawo do uzyskiwania dywidendy.

Czy Warto Inwestować w Akcje Pracownicze

Pojawia się pytanie czy warto takie inwestycje podejmować. Ogólnie wydaje się, że warto. W większości przypadków akcje można kupić taniej niż cena rynkowa, dodatkowo będzie można zoptymalizować swoje działania podatkowe i zmniejszy się dzięki temu wydatki związane z podatkami i wyższym progiem podatkowym. Można uzyskać akcje bezpośrednio po potrąceniu pewnej kwoty z naszej pensji. To wygodne, ponieważ mamy motywację do regularnego oszczędzania.

O serwisie

Serwis poświęcony jest zagadnieniom kredytów i lokat, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki kredytów hipotecznych.

Zapraszamy do lektury!

Kontakt

kontakt@kredytlubieto.pl

Galeria