Spłacam kredyt i straciłem pracę – do dalej?

Kredyt dla wielu osób to tak naprawdę ostateczność. Jednak, gdy chodzi o brak gotówki będzie to jedyne możliwe wyjście. Posiadanie własnego domu czy mieszkania jest dla nas bardzo ważne. Nie każdy jednak ma środki na ich zakup. W takim przypadku ratunkiem będzie kredyt hipoteczny. Ten jednak będzie wiązał się z ryzykiem, ponieważ nigdy nie wiemy w jakiej sytuacji będziemy za kilkanaście lat. A co będzie, gdy staniemy się bezrobotni?

Pamiętajmy jednak, że banki nie są tak bezduszne, jak wiele osób uważa. Oczywiście szacują swoje ryzyko ostrożnie, dokładnie analizują naszą zdolność zanim udzielą kredytu hipotecznego. Są jednak świadome tego, że będzie to wyłącznie kalkulacja, która nie będzie obejmować każdej życiowej sytuacji, a tych szczególnie trudnych do przewidzenia może być wiele.

Dlatego warto na początek pomyśleć o ubezpieczeniu kredytu. To niewielki koszt, który może nas zabezpieczyć na wypadek bezrobocia. W takim przypadku to po stronie ubezpieczyciela będzie spłata zadłużenia w czasie, gdy my będziemy na zasiłku dla bezrobotnych. Oczywiście ubezpieczenie działać będzie wyłącznie w momencie, gdy ta utrata pracy nie jest z naszej winy. Jednak, gdy skorzystamy z tego, że ubezpieczyciel będzie płacił za nas kredyt to przy kolejnej takiej sytuacji, gdy będziemy chcieli polisę wykupić trzeba się liczyć z tym, że jej koszt będzie już podwyższony.

Gdy spłacamy kredyt warto zabezpieczyć się w gotówkę dającą nam możliwość spłaty kredytu przez trzy miesiącem tyle mniej więcej trwa szukanie pracy. Jeśli jednak środków będzie nam brakować wtedy będzie można po prostu udać się do banku i przekazać informację o tym, że nasza sytuacja uległa zmianie. Jeśli będziemy wobec banku uczciwi to on również będzie podchodził do nas przychylnie.

Jeden z wariantów, które bank może zastosować będzie wydłużenie czasu spłaty kredytu przy zmniejszeniu raty. Wtedy będzie można spokojnie wrócić do ich płacenia w terminie. Inna opcja to w przypadku szczególnie trudnej sytuacji tak zwane wakacje kredytowe. To okres, gdy nie będziemy musieli przez pewien okres czasu spłacać kolejnych rat. Możliwe, że będzie trzeba spłacać odsetki.

Na pewno nie ma sensu unikać banku i kontaktu z nim ponieważ dla nas nie będzie to korzystne i bank nie potraktuje nas pozytywnie. Nie czekajmy aż bank sam zacznie domagać się od nas pieniędzy za kolejną ratę. Może on wykorzystywać wiele różnych mechanizmów, by odzyskać pieniądze, dlatego nie ma sensu ryzykować, by te procedury zaczął wdrażać, ponieważ dla nas stanie się to niebezpieczne.

O serwisie

Serwis poświęcony jest zagadnieniom kredytów i lokat, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki kredytów hipotecznych.

Zapraszamy do lektury!

Kontakt

kontakt@kredytlubieto.pl

Galeria