Wycena nieruchomości do kredytu hipotecznego

Złożenie wniosku kredytowego o udzielenie kredytu hipotecznego będzie związane z wymogiem przygotowania wyceny nieruchomości. Nie będzie to specjalnie duży koszt, ale na pewno trzeba go brać pod uwagę. Wycena w niektórych sytuacjach może nam pomagać w uzyskiwaniu kredytu.

Wycena nieruchomości - kto wykona?

Przygotowaniem wyceny zajmuje się rzeczoznawca majątkowy. To osoba, która posiada specjalne uprawnienie zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości. To jeden z tych zawodów, które traktowane są jako zawód zaufania publicznego. Osoba, która chce wykonywać zadania rzeczoznawcy musi cechować się wysoką etyką, być bezstronna i profesjonalna. Rzeczoznawca by wykonywać wyceny na potrzeby banków musi przejść wcześniej specjalne bankowe szkolenie i być wpisanym na listę rzeczoznawców. Dodatkowo czasami banki mają swoje listy akceptowanych rzeczoznawców. Nie wystarczy zdać szkolenia by móc wykonywać wyceny do kredytów mieszkaniowych.

Jak wygląda wycena nieruchomości?

Klasyczne rozwiązanie to podejście porównawcze. Rzeczoznawca gromadzi dane na temat podobnych nieruchomości z tego samego terenu, które były w określonym czasie sprzedawane i bada cenę za metr wyciągając najczęściej z tego średnio i ostatecznie wyliczając koszt całej nieruchomości.

Wycena - własna czy bankowa?

Pytanie pojawia się praktycznie w głowie każdego kto chce zaciągnąć kredyt. Wydaje się, że ostatecznie zależy to od tego do jakich banków będziemy składać wniosek. Wiadomo, że trzeba go złożyć przynajmniej do kilku banków. Warto sprawdzać czy wybrane banki w ogóle będą przyjmowały własną wycenę klienta. Oprócz tego trzeba będzie także sprawdzić jak to wygląda, gdy chodzi o koszty w banku a koszty własne. Ostatecznie szukajmy tych rozwiązań, które pod katem kosztów będą dla nas optymalne i najlepiej będą się sprawdzać. Jeśli chodzi o kwestią akceptowania to mamy określone banki, które to robią oraz takie, które własnych wycen nie będą przyjmować. Dokładnie wygląda to tak:

Banki akceptujące: Alior, Deutsche Bank, BGŻ BNP Paribas, ING Bank Śląski, Millennium, BOŚ Bank, PEKAO Bank Hipoteczny, PEKAO S.A, Raiffeisen Polbank, Eurobank

Banki nie akceptujące: PKO BP, Citi Handlowy, mBank, BZ WBK

Zróżnicowanie – wartość rynkowa a transakcyjna

Wartość rynkowa to wartość określona w operacie szacunkowym zaś transakcyjna będzie określona przez umowę jaka będzie spisana. W zależności od banku przyjmowana może być wyższa albo niższa z dwóch kwot. Różnica może być uznana na zasadzie wkładu własnego. Koszty przygotowania operatu szacunkowego zależeć mogą od różnych czynników. Koszt wyceny mieszkania to około 500 złotych, podobnie działki, natomiast wycena domu to już około 800 złotych.

Wartość prognozowana

Może być to zaskakujące, ale jest także szansa na to, by wycenić nieruchomość, która dopiero będzie powstawać. Tutaj wycenie podlegać będzie przede wszystkim to jaka będzie ostateczna wartość danej nieruchomości, która powstaje, w jakiej ostatecznie formie ona będzie wykonana i jaka jej wartość zostanie uzyskana po zakończeniu budowy.

O serwisie

Serwis poświęcony jest zagadnieniom kredytów i lokat, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki kredytów hipotecznych.

Zapraszamy do lektury!

Kontakt

kontakt@kredytlubieto.pl

Galeria