Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny tak jak część osób pewnie wie składa się z wielu różnych parametrów. Dobry i pasujący do indywidualnej sytuacji kredyt to wypadkowa wielu różnych parametrów. Wśród nich szczególnie trzeba zwracać uwagę na to jakie będą ewentualnie koszty wcześniejszej spłaty. To bardzo ważne, ponieważ sytuacja nasza się zmienia i może się okazać, że będziemy chcieli kredyt spłacić.

Wcześniejsza spłata kredytu - jak to wygląda?

Warto więc dobrze wiedzieć jak wyglądają warunki kosztów związanych ze wcześniejszą spłatą. Wielu klientów nie ma na tym polu żadnej wiedzy i bardzo często wydaje się im, że nadpłata kredytu będzie przede wszystkim nadpłatą odsetek od kredytu. W praktyce jednak chodzi o spłatę kapitału, który mieliśmy zapożyczony.

Skrócenie okresu kredytowania czy obniżenie raty?

Każdy bank ma swoje rozwiązania, które wprowadza. Różne są prowizje, marże, koszty wcześniejszej spłaty. Różne jest także podejście do tego jak kredyt będzie przeliczany przy wcześniejszej spłacie. W każdym banku mamy opcję obniżenia raty przy zachowaniu okresu kredytowania. W niektórych bankach dodatkowo można także wybrać krótszy okres kredytowania przy pozostawieniu wysokości rady sprzed nadpłaty kredytu. Co więc powinniśmy wybrać? Każdy powinien sam dokonywać sobie kalkulacji. Jeśli rata jest akceptowalna warto będzie zmniejszyć okres. Wtedy rzeczywiście te wymierne korzyści będą najlepsze. Jeśli skrócimy okres kredytowania będzie można mieć kredyt krócej a jednocześnie mamy dodatkowo szanse na istotne ograniczenie odsetek. Jeśli zostawimy taki sam okres kredytowania, ale będziemy chcieli mieć mniejsza ratę to będzie można uzyskać mniejsze odsetki, ale ten zysk dla nas będzie mniejszy. Jeśli nie wiemy na co się zdecydować to bez wątpienia możliwa będzie również do wyboru hybryda a więc połączenie, w którym mamy skrócenie okresu kredytowania z jednoczesnym obniżeniem raty. Jeśli nie można tego zrobić w jednym zleceniu można skierować się do banku z dwoma operacjami.

W jaki sposób realizowana jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?

Jeśli chodzi o tą wcześniejszą spłatę będzie ona realizowana z przyczyn obiektywnych dla banków jako niekorzystne zdarzanie. W końcu im dłużej będziemy kredyt spłacać tym wyższe odsetki zapłacimy i tym samym bank po prostu więcej będzie na nas zarabiał. Dlatego właśnie te warunki spłaty wcześniejszej mogą wyglądać różnie, banki nie do końca chcą do tego dopuszczać i mogą kształtować niekorzystne dla nas rozwiązania. Dlatego właśnie sprawdzajmy przed zaciągnięciem kredytu jak ta sytuacja będzie wyglądać. Sprawdzajmy także jak dokonuje się wcześniejszej spłaty czy dyspozycje można składać internetowo. Jeśli więc kredyt planuje się wcześniej spłacać to warto dokładnie sprawdzić warunki w bankach, by mieć wygodę wcześniejszego spłacania.

Prowizja a wcześniejsza spłata kredytu

W większości przypadku prowizja będzie do poniesienia do 5 lat od zaciągnięcia kredytu, jeśli będzie chciało dokonać wcześniejszej spłaty. Dlatego wiele osób chce spłacać dopiero po tym okresie. W rzeczywistości przede wszystkim trzeba sobie rozważyć jak to dokładnie wygląda i przeliczyć czy opłacalne będzie przeczekanie tego okresu czy nawet mimo tej prowizji i tak wcześniejsza spłata będzie dla nas opłacalna.

Kiedy nie warto nadpłacać?

Są także takie sytuacje, gdy nadpłata nie ma sensu. Przede wszystkim będzie to w momencie, gdy warunki są szczególnie atrakcyjne. Nadal trzeba pamiętać, że kredyt hipoteczny to najtańszy pieniądz i warto będzie z niego korzystać w taki sposób, by ostatecznie wypracować dla siebie najlepszy możliwy zysk.

O serwisie

Serwis poświęcony jest zagadnieniom kredytów i lokat, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki kredytów hipotecznych.

Zapraszamy do lektury!

Kontakt

kontakt@kredytlubieto.pl

Galeria